20.02.2016

Έκδοση: «Από τη Θεία Οικονομία στην Οικονομία της Εκκλησίας»

Πρακτικά Επιστημονικής Διημερίδας Μ.Φ.Θ.Σ. υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητροπόλεως Ηλείας (Αμαλιάδα, 19-20 Μαΐου 2012)

ΕΚΔΟΣΗ

ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ

(Αμαλιάδα, 19-20 Μαΐου 2012)

Ο Μεταπτυχιακός Φοιτητικός Θεολογικός Σύνδεσμος ως το σωματείο των μεταπτυχιακών φοιτητών και υποψηφίων διδακτόρων του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να αναγγείλει την επιστημονική του έκδοση.

Ο Σύνδεσμος μας με ιστορία άνω των 20 ετών στον ακαδημαϊκό χώρο υπηρετεί τα ακαδημαϊκά θεολογικά δρώμενα με μία σειρά δράσεων, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγεται και η διεξαγωγή επιστημονικών διαλέξεων, σεμιναρίων, συνεδρίων, ημερίδων, παρουσιάσεων, μελετών ή παρεμφερών δραστηριοτήτων, με στόχο την ορθή ανάπτυξη της κοινωνίας των ανθρώπων και την κατάδειξη της τελειώσεως του ανθρώπου στα χέρια του Δημιουργού του.

Μία εξ αυτών των δράσεων υπήρξε και η Διημερίδα που πραγματοποίησε ο Μ.Φ.Θ.Σ. υπό την αιγίδα του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ηλείας κ.κ. Γερμανού, με θέμα: «Από τη Θεία Οικονομία στην Οικονομία της Εκκλησίας», την 19η και 20η Μαΐου 2012 στην πόλη της Αμαλιάδας.

Ο Μεταπτυχιακός Φοιτητικός Θεολογικός Σύνδεσμος του Τμήματος Θεολογίας του Ε.Κ.Π.Α. είναι στην ευχάριστη θέση να παρουσιάσει την έκδοση των Πρακτικών της Διημερίδας, η οποία πραγματοποιήθηκε με την ευγενική χορηγία της Ιεράς Μητροπόλεως Ηλείας, από τις εκδόσεις Ηρόδοτος. Για τον Σύνδεσμο η έκδοση αυτή των Πρακτικών είναι ιδιαίτερα σημαντική καθώς αποτελεί και την πρώτη έκδοση του Συνδέσμου στην πολυετή δράση του.

- Περιεχόμενα έκδοσης και Δελτίο Τύπου: PDF

- Εξώφυλλο: PDF

η Γενική Γραμματέας

Τεμερτζιόγλη Στεφανίδα