08.06.2016

Δελτίο Τύπου και Λεύκωμα: «Εικόνα, Ανεικονική Τέχνη στη ζωή της Εκκλησίας και στα Θρησκεύματα»

Κ' Συνέδριο Μεταπτυχιακού Φοιτητικού Θεολογικού Συνδέσμου

Με εξαιρετική επιτυχία ολοκληρώθηκε το 20ο Θεολογικό Συνέδριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών του Μεταπτυχιακού Φοιτητικού Θεολογικού Συνδέσμου, του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών με θέμα:

«Εικόνα - Ανεικονική Τέχνη στη Ζωή της Εκκλησίας
και στα Θρησκεύματα
»

Είσοδος στο Λεύκωμα

το οποίο διοργανώθηκε υπό την αιγίδα του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κ. Εφραίμ, στην Ύδρα 26-29 Μαΐου 2016, στο Συνεδριακό Κέντρο του Καθεδρικού Ιερού Ναού της Παναγίας της Φανερωμένης.

Στο συνέδριο συμμετείχαν περί τους πενήντα και πλέον συνέδρους, μεταξύ των οποίων μεταπτυχιακοί φοιτητές και υπ. διδάκτορες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, καθηγητές και καθηγήτριες του Τμήματος Θεολογίας και του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθώς και κληρικοί.

Διαβάστε το πλήρες κείμενο του Δελτίου Τύπου: PDF

Για το Διοικητικό Συμβούλιο
Η Γενική Γραμματέας

Στεφανίδα Τεμερτζιόγλη