29.06.2014

Αποτίμηση της προσκυνηματικής-εκπαιδευτικής εκδρομής του ΜΘΦΣ στον Κάλαμο Αττικής

Σάββατο 21 Ιουνίου 2014.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η μονοήμερη προσκυνηματική, εκπαιδευτική και ψυχαγωγική εκδρομή στον Κάλαμο της Αττικής, το Σάββατο 21 Ιουνίου 2014, που οργάνωσε ο Μεταπτυχιακός Φοιτητικός Θεολογικός Σύνδεσμος (ΜΦΘΣ).

Το πρόγραμμα της εκδρομής διεμορφώθη ως εξής:

Δέκα παρά το πρωί, οι συμμετέχοντες ανεχώρησαν από το Σύνταγμα με ναυλωμένο πούλμαν. Στον Κάλαμο έφτασαν κατά τις 11:00.

Πρώτη στάση, στην είσοδο του Καλάμου, ο κοιμητηριακός ναός του Αγ. Νικολάου (14ος αι.), για την ιστορία του οποίου μίλησε ο ιερέας της περιοχής π. Μιχαήλ. Σαράντα λεπτά αργότερα οι εκδρομείς επισκέφτηκαν την γυναικεία Ι. Μ. Μεταμορφώσεως Θεοτόκου, και μία ώρα αργότερα τον σημαντικό αρχαιολογικό χώρο του αρχαίου ονειρομαντείου του Αμφιαρείου.

Ύστερα από σχεδόν δύο ώρες περιήγηση και ξενάγηση, μεσολάβησε 4ωρο κενό, για μπάνιο στην θάλασσα (για όσους το επιθυμούσαν), φαγητό και καφέ.

Στις 18:30 επισκέφτηκαν την επίσης γυναικεία Ι. Μ. Μεταμορφώσεως, ενώ η εκδρομή έκλεισε με επίσκεψη στον ενοριακό Ι. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου, όπου οι φοιτητές έλαβαν ως δώρο και αναμνηστικά βιβλιαράκια για την ιστορία και τα μνημεία της περιοχής.

Στην Αθήνα επέστρεψαν πριν τις 9 το βράδυ.

Για το Διοικητικὸ Συμβούλιο

ὁ Γενικὸς Γραμματέας