19.05.2015

Αφιέρωμα: «Η Εκκλησία έναντι φαινομένων Εθνικισμού και Ρατσισμού»

Ημερίδα ΜΦΘΣ, Δευτέρα 18 Μαϊου στην Αίθουσα Οπτικοακουστικών μέσων της Θεολογικής Σχολής Αθηνών.

Δελτίο Τύπου

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 18 Μαϊου στην Αίθουσα Οπτικοακουστικών μέσων της Θεολογικής Σχολής Αθηνών η Ημερίδα του Μεταπτυχιακού Φοιτητικού Θεολογικού Συνδέσμου με θέμα: «Η Εκκλησία έναντι φαινομένων Εθνικισμού και Ρατσισμού».

Τοποθετήθηκαν πάνω στο θέμα ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας π.Αδαμάντιος Αυγουστίδης καθώς και  μεταπτυχιακοί φοιτητές,οι οποίοι προσέγγισαν το ζήτημα εξ απόψεως Θεολογίκης , Πολιτικής και Κοινώνικης.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας και Πρόεδρος του τμήματος Θεολογίας κ.κ.Χρυσόστομος, ο Κοσμήτορας της Σχολής κ.Μάριος Μπέγζος καθώς και Καθηγητές του Τμήματος.

Την εκδήλωση έκλεισε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας κ.κ.Γαβριήλ, ο οποίος κατέθεσε τις προσωπικές του απόψεις και εμπειρίες πάνω στα φλέγοντα ζητήματα, που απορρέουν από τον εθνικισμό και ρατσισμό, τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο.

Γι­ὰ τὸ Δι­οι­κη­τι­κὸ Συμ­βού­λι­ο

ἡ Γενικὴ Γραμματέας